Auktion, køb & salg Søg efter forhandlereOnlineforhandlerAnlægsgartnere
koi & HavedamCenter Koi San Denmark Koi-team Enghavegård Edokoi  
 Superkoi Koichop Udsigtens Aquahobby Web-Shop Havedammen  
 
  Vestkoi HOZELOCK Oase Denmark Pondteam Hyggefisken Nordkoi Dankoi Koibito-Danmark





SIDSTE NYT
Lav en havedam
Fisk - Koi - Stør m.m
Fiskesygdom
Vandkvalitet/udstyr
Vandplanter
Havedamsbøger
Havedams videoer
Video om produkter
DVD - Vand i haven
Auktion, køb & salg
Debatforum
Links
Forhandler nyheder
Salg af fisk
*
*
*
*
*
*
Filmproduktion
.
Panorama-billeder
Arrangementer
Kataloger over havedams udstyr
Den Digitale dam
Gratis rådgivning pr. telefon
Nyhedsmail / tilbud
Koi til bilen
*
Tilbud til forhandlere
Profil og Handelsvilkår
JULEUDSMYKNING
Test video

Login
Registrer
 
Salt - forebygger mod parasitter.?*
Der har i de sidste par år været store diskussioner om hvorvidt det er godt eller dårligt at tilsætte salt i havebassinet for at forbygge parasitangreb. Spørgsmålet går på om fiskene vænner sig til saltet og at det derfor ikke har den virkning man ønsker når man skal bruge det.

Saltet må ikke være med tilsætningsstoffer eller Jod.Noget godt salt kan være Bjerg-, Hav- eller Koshersalt.

Først og fremmeste skader saltet ikke fiskene og det er alle eksperterne enig i.
I øvrigt vil jeg ikke blande mig i denne debat, men ud fra andres erfaringer har det en gavnlig virkning at have mellem 1-2 promile saltindhold i vandet. Det vil sige at der kun bruges 1 kg salt pr. 1000 liter bassinvand. Ved tilsætning af store mængder salt, må der kun tilsætte 0,25% om dagen.

Saltet har den egenskab at det hæmmer udviklingen af visse parasitter f.eks. Costia, Trichodina og Chilodonella, men desværre er der nogle andre parasitter som er modstandsdygtige overfor saltet.  Når du har hældt salt i bassinet og det ikke har hæmmet parasitangrebet efter 1-2 dage, og fiskenes adfærdsmønster er uændret, er det klogt at starte en bredspektret behandling mod parasitterne.

Når saltet er i bassinet, må du ikke bruge FORMALDELIN som medicin.
Leveren i fisken kan desværre spænges, hvis der bliver brugt begge dele som behandling.

Når saltet først er kommet i bassinet, vil det forsvinde meget langsomt gennem optagelse i planter og direkte vandskift. Når bassinvandet fordamper på en naturlig måde, vil saltet blive tilbage og herved vil saltkoncentrationen i vandet forøges, eksempelvis når der fordamper 10% vand vil saltkoncentrationen stige med tilsvarende 10%.

Hvis du kommer salt i bassinet, bør du have en del kenskab til saltbalancen og du skal ofte lave salt-målinger.

 

Copyright © 2004 Benn Ebbesen

04/08-2010
Nyheder på Havedammen.dk
Bliv skribent på Havedammen.dk
25/07-2010
FILTER OG PUMPE - KUN 1999,-KR
Komplet løsning som giver klart bassinvand