Vi er nogle naboer som er vilde med ”juleudsmykning”, det er ikke kønt men det er særpræget. Den 21 december kårer vi den grimmeste og den mest fornyede ”udsmykning”.
Det startede i det små, først købte en nabo en grim udendørs julelyskæde i 1997. Så var der nogle som skulle overgå den første, derfor købte de en julelyskæde som var grimmere, og således skulle alle overgå hinanden gennem mange år. Vi elsker bare julen og får smilet frem i folk i denne mørke tid.
Bedøm selv, se videoen - husk at sætte lyd på Tak til Bear2Bear for tilladelsen til at bruge musikken til julevideoen
Jul igen på Nissumvej - 2008 Med Juletog og julespringvand m.m.
Da jeg filmede vores julepynt kom jeg til at filme de rigtige nisser et øjeblik inden de forsvandt, se dem sidst i videoen-
Se jul på Nissumvej 2004 (1,5 mb) JUL PÅ NISSUMVEJ 2004 Jul på Nissumvej den 13 december 2003
Mørkhøj fik sit første juleoptog. Desværre svigtede vejret og der var kraftig regn under hele optoget. Heldigvis skaffede initiativtageren Willy Mortensen hurtig en bus så de medvirkende ikke skulle blive våde under hele optoget. Dette medførte at de medvirkende i juleoptoget kun gik fra Mørkhøj Kirke til Mørkhøj Butikstorv i silende regn, resten af turen rundt i kvarteret foregik i bus. Desværre medførte det også at tidsplanen blev kortere end beregnet og de mange mennesker som mødte op de forskellige steder efter den annoncerede tidsplan blev snydt for underholdning af FDF’s Mørkhøj og Herlev Tamburkorps, samt for det velsyngende gospelkor. Hvis vejret havde været til det skulle FDF’s tamburorkester have gået i spidsen, efterfulgt af Rudolf med kane, derefter hestevogne med Gladsaxes borgmester Karin Søjberg Holst og nissebørn fra Torvegården. Efter dem skulle gospelkoret og den juleudsmykkede scenetraileren så komme. Det hele startede fra Mørkhøj Kirke og første stop på turen var ved plejecentret Gyngemosen, hvor det velsyngende gospelkor og tamburorkesteret fik de ældre til at åbne deres vinduer i den kraftige regn. I samme forbindelse fik borgmester Karin Søjberg Holst hilst på nogle af beboerne.
Næste stop var Mørkhøj Butikstorv, hvor tamburorkesteret og gospelkoret igen stillede frivilligt op i den silende regn for at underholde de mange fremmødte. Nissemor og nissepigerne delte slik og andet godt ud til børnene. Der blev afholdt en konkurrence for børn ”SLÅ SØM I MESTER” og det blev fundet en ”mester” for Mørkhøj Butikstorv som derfor kom i finalen. Hovedpræmien var en cykel fra ”Cykel Søren”.
Juleoptoget fortsatte til Nissumvej hvor løjerne rigtig tog fat og igen var de våde FDF’ere og gospelkoret i julehumør.
Her i denne forbindelse vil jeg (Benn Ebbesen) sige mange tak til beboerne på Nissumvej som havde fjernet deres biler fra parkeringspladserne, så juleoptoget fik plads til alle køretøjerne. Igen blev der fundet en ”Slå søm mester” blandt de mange deltagende børn for Nissumvej. Sidste stop på turen var hos Cykel Søren hvor hovedpræmien var et flot ny cykel til vinderen blandt finallisterne fra Mørkhøj Butikstorv, Nissumvej og Cykel Søren.. Vinderen blev en dreng fra Mørkhøjkvarteret. Det dyngvåde gospelkor og FDF’erne lavede igen en perfekt underholdning.
VI SIGER TAK TIL SPONSORERNE. Mørkhøj Cykler Bagerhjørnet ALMode First choice Lokal Brugsen Daglig Brugsen
Torveparken Torvegårdens Fritidscenter Q8 Mørkhøj Plantecenter. TV byens Pizzaria Klip & Buk Carl Rasmusen Værktøj & Beslag. Nygårds Turisttrafik. Mørkhøj Bodega Post Danmark - Mørkhøjvej Havedammen.dk
Jul på Nissumvej 2002
Min drøm er at lave et stort lysshow som du kan se på denne video